BSG Awards 2018: Winners & Nominee Shortlist

BSG Small Business of the Year
Fantasy Flooring
Intium Construction Limited
Klas Construction (SW) Ltd
Raiden Lightning Protection Services Ltd – Winner
SPAW Construction Ltd – Highly Commended

BSG Best use of Technology Award
Bath Demolition Ltd
Ebsford Environmental Limited
Metclad Contracts Ltd – Highly Commended
Structural Metal Decks (SMD) – Winner

BSG Environmental Award
Ebsford Environmental Limited – Highly Commended
Fantasy Flooring
Greencore Construction Ltd – Winner
Halsall Construction Ltd
Jones Bros Ruthin (Civil Engineering) Co Ltd
Manchester & Cheshire Construction Co Ltd

BSG Project Award
Autograph Homes Ltd – Highly Commended
Barrie Beard Limited
C G Fry & Son Ltd
City & Country Group plc
E G Carter & Co Ltd – Winner
Greendale Construction Ltd
Jerram Falkus Construction Ltd
John Perkins Construction Ltd
Pearce Construction (Barnstaple) Ltd

BSG Occupational Health Award
Bath Demolition Ltd
C R Reynolds Limited – Highly Commended
City & Country Group plc – Winner
Raiden Lightning Protection Services Ltd

BSG Contractor of the Year
Fergal Contracting Co Ltd
Halsall Construction Ltd
Jerram Falkus Construction Ltd
Jones Bros Ruthin (Civil Engineering) Co Ltd
South West Scaffolding Ltd
Structural Metal Decks (SMD) – Winner
TMJ Contractors Ltd – Highly Commended

BSG Innovation Award
Greencore Construction Ltd
Stonewood Builders Ltd – Highly Commended
Structural Metal Decks (SMD)
T R Scaffolding (Bristol) Ltd – Winner


BSG Site Manager of the Year Awards

Tim Pugh: Manchester & Cheshire Construction Co Ltd – Winner
Bob Hodgkiss: Deeley Construction Limited – Winner
Stephen Chesham: T & B (Contractors) Ltd – Winner
Simon Copping: Greendale Construction Ltd – Winner
Josh Sandford: Wring Group Limited – Winner
Ben Williams: Carter Lauren Construction Limited – Winner
Patrick Broadhurst: Carter Lauren Construction Limited – Winner
Jan Pearce: Hills Homes Developments Ltd – Winner
Kenneth Young: City & Country Group plc – Winner


BSG Regional (Company) Awards
Greensquare Homes Ltd – Winner: Central & South
John Perkins Construction Ltd – Winner: Central & West
Jones Bros Ruthin (Civil Engineering) Co Ltd – Winner: Wales
Jerram Falkus Construction Limited – Winner: London & South East
Barrie Beard Limited – Winner: Midlands
Intium Construction Limited – Winner: North
C G Fry & Son Ltd – Winner: South West


BSG UK Member of the Year: Winner

E G Carter & Co Ltd – Winner